Your message has been sent, you will be contacted soon
Bitkisel Tedavi – Şifalı Bitkiler – Sağlık – İbrahim Gökçek

Hemen Arayın

Kapat
Başlangıç » Haberler » Anne olmak isteyen günde 15 dakika güneşlenmeli

Anne olmak isteyen günde 15 dakika güneşlenmeli

Anne olmayı planlayan kadınların veya hamilelerin, günde 15-20 dakika kadar güneşlenmesi veya yürüyüş yapması, gerekli D vitaminini almaları için yeterlidir. Yaz tatiline giden anne adaylarının gölgede güneşlenmeleri gerekir. Günde sadece 15 dakika el, kol ve yüzünüzün güneşe maruz kalması yeterlidir. Güneşin tam tepede olduğu saatler hamileler için sıkıntı yaratacağından 12.00-15.00 saatlerinde güneşe çıkmamak en doğrusu olacaktır.

Ayrıca camın arkasından alınan güneş ışığının D vitamini açısından insan vücuduna hiçbir yararı yoktur. Fazla güneşte kalarak daha fazla D vitamini alınması da söz konusu değildir.

D vitamini eksikliği yumurta kalitesini etkiliyor
D vitamini eksikliğinin, son yıllarda infertilite (kısırlık) ve düşük problemi olan hastalarda daha sık oranda görüldüğü saptandı. D vitamini eksikliği; üreme sağlığını, yumurta rezervini, yumurtanın kalitesini ve döllenme oranlarını olumsuz olarak etkiler. Ayrıca döllenmiş yumurtanın anne rahmine tutunma oranını da düşürür.

D vitamini eksikliğine karşı ton balığı ve süt
Kanda 25 hidroksi vitamin D düzeyini ölçerek vitamin D depolarını değerlendiririz. 30 ng/ml’nin altındaki değerler düşük olarak kabul edilir. D vitaminini güneşten alabileceğimiz gibi ton balığı, uskumru, yumurta sarısı, karaciğer, süt ve süt ürünleri, tahıl gibi ürünlerde de bulabiliriz.

Eksiklik tespit edilirse günde 600-800 IU arası D vitamini alınabilir. 1000 IU’dan fazla alınmaz, yan etkileri ortaya çıkabilir.

Tüp bebek tedavisi öncesi D vitamini düzeyi kontroledilmeli
Özellikle kısırlık ve tüp bebek tedavisi görecek olan hastalarda mutlaka D vitamini düzeyine bakılmalı. Özellikle yaşı 35’in üzerinde olan ve güneşten daha az faydalanan grupta, D vitamini eksikliği daha sık görülür. Eksik olan vitaminin tedavisinden sonra yapılan infertilite (kısırlık) tedavisinden, çok daha başarılı sonuçlar elde ediliyor.

Son yıllarda bunu destekleyen birçok çalışma yapıldı. Kısacası D vitamini, vücudumuzda sadece kanda kalsiyum oranlarını belirleyen, bağırsaktan kalsiyum emilimine yardımı olan vitamin değil; tüm vücut bağışıklık sistemini düzenleyerek gribal enfeksiyonlara direncimizi artıran bir vitamindir. Önemli kanser vakalarında, meme, pankreas, kolon, rektum kanserlerinin seyrini etkiler, kalp ve damar hastalıklarını önler. İnfertiliteyi (kısırlığı) önemli şekilde etkileyen çok önemli vitamindir.

Yorum Yapın