Your message has been sent, you will be contacted soon
Bitkisel Tedavi – Şifalı Bitkiler – Sağlık – İbrahim Gökçek

Hemen Arayın

Kapat
Başlangıç » Sağlık Bilgileri » Gut Hastalığına İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Gut Hastalığına İyi Gelen Şifalı Bitkiler

guthastaligi

Şifalı bitkilerle gut hastalığının önüne geçmek veya tedavi etmek için uygulayabileceğiniz kereviz kürünü sizlere tarif etmek istiyoruz.

Öncelikle şifalı bitkiler faydalı olduğu kadar yerinde ve kararında kullanılmazsa faydasından çok zarar verebilir. Bunu önlemek için bu kürü uygulamadan önce dikkat etmeniz gereken şeyler şunlar.

1)Gut şikayeti olanların deniz ürünlerinden, özellikle karides, ahtapot ve kalamardan uzak durmaları gerekir. Kırmızı et tüketiminde de ölçülü olmaları gerekir.

2)Haftada iki-üç defa öğünlerinizde tüketeceğiniz kereviz, gut hastalığınızı kontrol altına almanızda mükemmel bir destekleyici olacaktır. Kerevizi hazırlarken her türlü baharattan, salçadan uzak, az suda az haşlayıp çok az sıvı yağ ilave ederek hazırlamak gerekir. Kereviz kürünü uygularken içine başka sebze ilave etmeyiniz. Bu tüm kürler için geçerlidir.

3) Herhangi bir nedenle tek başına kereviz kürü uzun müddet (on günden fazla) uygulamak durumundaysanız, tansiyonunuzu (kan basıncı) zaman zaman ölçtürmeniz gerekir. Çünkü kereviz kürü uzun müddet kullanıldığı zaman bazı kişilerde tansiyon yüksekliğine sebep olabilmektedir. Bu nedenle tek başına kereviz kürü uygulamak durumunda olanların tansiyonlarını sık sık kontrol ettirmeleri gerekir. Eğer tansiyonda bir yükselme gözleniyorsa, kereviz kürünü uygulamaktan vazgeçmek gerekir. Özellikle yüksek tansiyon hastalarının kereviz kürünü uygulamadan önce hekimlerine mutlaka danışmaları gerekir. Genel olarak da yüksek tansiyon hastası olanların kereviz yemeğini çok sık tüketmemelerini öneririm.

4) Gut hastası olup da kereviz kürünü uygulayamayanlar gut hastalığına karşı mükemmel bir tedavi edici gücü olan biberiye kürünü uygulayabilirler.

5) Oniki yaş altı çocukların herhangi bir kürü hekimlerine danışmadan uygulamalarını kesinlikle önermiyorum.

6) Aksi belirtilmedikçe aynı anda birden fazla kür uygulanmamalıdır. Herhangi bir kürün uygulama süresi tamamlanmadan da başka bir bitki çayı (yeşil çay, papatya, ıhlamur, adaçayı, gibi…) içilmemelidir.

7) Tüm kürlerin çelik veya emaye kaplarda hazırlanması gerekmektedir.

8) Kullanacağınız bitkinin raf ömrünün bir yılı geçmemiş olmasına dikkat ediniz.

Kür 1: Gut Hastalığına Karşı Şifalı Bitki kürü
21 gün boyunca uygulanır. İlk hafta her gün birinci haftadan sonra gün aşırı olarak 21 gün boyunca birer porsiyon kereviz tüketilmelidir. Bir porsiyon yaklaşık 300— 350 gram varsayılmıştır. Kerevizin haşlama süresi de çok önemlidir. İnce dilimlenmiş 300 — 350 gram kereviz kaynamakta olan 200 – 250 ml klorsuz suda (yaklaşık bir veya bir buçuk su bardağı) altı-yedi dakika ağzı kapalı olarak kısık ateşte haşlanır. Haşlanmış kerevizin kendisi ve suyu öğle veya akşam yemeklerinden yarım saat önce aç karnına tüketilir. Her defasında taze hazırlanmalıdır.
Kerevizin kendisini yemekten hoşlanmayanlar için uygulama şekliyse şöyledir. Yarım litre kaynamakta olan klorsuz suya (yaklaşık iki buçuk su bardağı) ince dilimlenmiş 300 — 350 gram kereviz ilave edilir ve ağzı kapalı olarak kısık ateşte yedi dakika haşlanır. Sadece suyu gün boyu içilir. Daha çok öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce içmeyi tercih ediniz. Kesinlikle tuz, yağ ve de benzeri herhangi bir madde ilave etmeyiniz.

Not: Hekiminizin verdiği ilaçlar varsa mutlaka kullanınız. Buradaki uygulamayı bir destekleyici olarak kullanınız. Öncelikle, bilmeniz gereken kullanacağınız bitkiye karşı alerjinizin olup olmadığıdır. Bu konuda hekiminizin görüşünü alınız. Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, bu sitedeki bilgilerle kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Bu site içindeki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur.

Etiketler:

Yorum Yapın