Your message has been sent, you will be contacted soon
Bitkisel Tedavi – Şifalı Bitkiler – Sağlık – İbrahim Gökçek

Hemen Arayın

Kapat
Başlangıç » Mucize Bitkiler » Cevizin faydaları

Cevizin faydaları

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere cevizden bahzedeceğim.Cevizin içine baktığınızda çoğunuzun dikkatini insan beynine benzemesi çekmiştir.Bu benzerliğinin ne anlama geldiğini araştıran bilim adamları cevizin beyin gelişiminde önemli maddeleri bünyesinde barındırdığını görmüştür.
Ceviz beyine yani zekaya sağladığı faydaların yanında muhteşem bir bitkidir.Birçok faydası bulunmaktadır.

Günlük hayat içinde sadece bir kuruyemiş olarak düşünülse de, cevizin faydaları saymakla bitmiyor. İşte cevizin faydaları:
Ceviz, çoğu zaman tatlılarda kullanılan bir kuruyemiş çeşidi olarak bilinir. Ancak cevizin birçok insanın farkında olmadığı faydaları bulunuyor.
Uzmanlar, bilimsel çalışmalar sonucunda cevizin damar koruyucu, ishal kesici, cildi temizleyici, siğil giderici, hipoglisemik, antifungal, antiviral, tümör engelleyici özelliklerinin olduğunu belirledi. Ceviz kanın pıhtılaşmasını önler, kan dolaşımını düzenler, kan pıhtılarını bozar, antialerjik özellik gösterir, karaciğer fonksiyonlarını düzenler, protein sentezini teşvik eder, serum kolesterolünün azalmasını sağlar, bağışıklık fonksiyonları korur ve anormal antikor oluşumunun engeller. Yapılan son epidemiyolojik çalışmalar, sert kabuklu meyvelerin kalp-damar hastalıklarının neden olduğu ölüm oranlarını azalttığını ve bu etkinin, yaş, egzersiz, sigara, alkol, diyetteki yağ oranı, lif, meyve, sebze ve vitamin E ile ilişkili olduğunu gösteriyor.
Uzmanlar ayrıca, ceviz ile beynin fiziki benzerliği üzerinde son yıllarda önemli çalışmalar yapıyor. Cevizin içeriği ile beynin ihtiyacı olan vitaminlerin benzerliği de şaşırtıcı.
Ceviz besin değeri yönünden de çok değerli. Thiamin, B6 ve folacin içeren ceviz, zengin bir vitamin kaynağı olarak bilinir. Ceviz vitaminlere ilave olarak; demir, çinko, bakır, magnezyum, fosfor ve potasyumca da zengindir. Sodyum ve selüloz yönünden ise fakirdir. Ceviz kolestrol içermez, doymamış yağ içeriği ise yüksektir.
Ömrünü Cevize Adamış bir isim, namıdeğer ” Ceviz adam” Ulusal Ceviz Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Yaşar Akça Uyarıyor.Günlük hayat içinde sadece bir kuruyemiş olarak düşünülse de, cevizin faydaları saymakla bitmiyor..Ceviz her derde deva.
Türkiye’de ceviz yetiştiriciliği konusunda önemli bilimsel çalışmalara imza atılıyor. Gaziosmanpaşa Üniversitesi Öğretim Üyesi Ulusal Ceviz Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Yaşar Akça Uyarıyor.
Gaziosmanpaşa Üniversite Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Akça, 1950-1960`lı yıllarda ceviz ihracatı yapan Türkiye`nin şu anda ceviz ithalatı yaptığını, ülkenin mutlaka iç ceviz sanayisine yönelmesi ve iç ceviz standartlarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.” Ceviz üretiminde tekrar dünya lideri olabiliriz.’`

Etiketler:

Yorum Yapın