Your message has been sent, you will be contacted soon
Bitkisel Tedavi – Şifalı Bitkiler – Sağlık – İbrahim Gökçek

Hemen Arayın

Kapat
Başlangıç » Bitkisel Tedavi » Koah Bitkisel Tedavi

Koah Bitkisel Tedavi

koah

Koah akciğer rahatsızlıklarından biridir. Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın kısaltılmış ismine Koah denmektedir.

Koah nedir? Uzun süre bronşlarda ve solunum yollarının tıkanmaya neden olan bir akciğer hastalığıdır. Bu hastalıkta tıkanan bronşlarda bir daha düzelme görülmez ve hastalık tedavi edilmezse sinsice ilerler.

Koah belirtileri;

  • Sürekli öksürük,
  • Balgam çıkarma,
  • Aşırı nefes darlığı.

Öncelikle koah belirtileri arasında olan balgam çıkararak öksürmek sabahları görülmektedir. Balgam miktarı az olduğundan başlarda önemsenmez. Şiddetli olmayan bir öksürükte balgam çıkarmak bu hastalığın habercisi olabilmektedir. Sigara içenlerde hastalık ilerlediği takdirde balgam miktarı artar. Hastalar günün her saatinde balgam çıkarmaya devam ederler. Öksürük şiddeti boğulurcasına olabilir. Hastalığın erken evresinde nefes darlığı yürümede, koşma da ve merdiven çıkma gibi aktivitelerde olurken, ileri evrede dinlenirken dahi nefes darlığı oluşmaya başlar. Tüm bu sıkıntılar genelde hava kirliliğinin yoğun olduğu ve gribal hastalıkların ortaya çıktığı kış aylarında daha sık yaşanmaktadır. Koah sigara içenlerde görülmektedir.

Koah nedenleri;

  • Aşırı sigara tüketimi,
  • Pipo ve puro tüketimi,
  • Madencilikle uğraşanların maruz kaldığı gazlar,
  • Fırıncıların maruz kaldığı duman,
  • Çiftçilikte tezek dumanı.
                Koah bitkisel tedavi için yulaf samanı kürü çok faydalıdır. Bir su bardağı kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı kadar yulaf samanı konur ve 7 dakika kısık ateşte kaynatılır. Sıcakken süzülür. Ilındığında yudumlanarak içilmelidir. Bir ay boyunca gün aşrı günde üç defa yemeklerden iki saat sonra içilmelidir. Bu kür 1 ay sonrasında 15 ara verildikten sonra yeniden yapılır.

               Koah hastalığına bitkisel tedavi için, zencefil, havlıcan, ardıç tohumu, zerdeçal, ebe gümeci, hatmi gül, meyan kökü tozu, papatya tozu, keten tohumu tozlarından 25 gramlık ölçüler hazırlanır ve 1 kg bal ile karıştırılır. Günde üç defa birer tatlı kaşığı aç karnına kullanılır. Kullanılacak olan kaşığın tahta olmasına dikkat edilmelidir. Metal kaşıklar balın içerdiği özelliklerin bozulmasına neden olmaktadır. Diyabet hastaları için bal önerilmediğinden bahsedilen bitkilerin tozları bir kavanozda karıştırılarak bir su bardağı kaynamış suya bir tatlı kaşığı karışım eklenir ve 5 dakika demlenir. Şeker hastaları aç karnına günde 3 defa bu çayı tüketebilirler.

Etiketler:

Yorum Yapın