Your message has been sent, you will be contacted soon
Bitkisel Tedavi – Şifalı Bitkiler – Sağlık – İbrahim Gökçek

Hemen Arayın

Kapat
Başlangıç » Bitkisel Tedavi » İnsülin direnci hangi kanser türlerini tetikliyor?

İnsülin direnci hangi kanser türlerini tetikliyor?

Bugün her 10 kişiden 6’sında insülin direnci olduğunu, bu sorunun nasıl kansere doğru götürdüğünü açıkladı. Peki insülin direnci en çok hangi kanser türlerini tetikliyor ve nelere dikkat etmek gerekiyor?

Son araştırmalar; tatlı krizleri, unlu, şekerli, nişastalı besinlere düşkünlük, sık acıkma, gece yemeleri sonucu; aşırı ve dirençli kilo ile kendini gösteren insülin direncinin kansere giden yoldaki en önemli kilometre taşlarından biri olduğunu gösterdi. Sokaktaki her 10 kişiden 6’sının insülin direnci sorunuyla karşı karşıya olduğunu normalin üzerinde insülin salgılanmasının, kanser hücrelerinin gelişimi ve yayılımında önemli rol oynadığına dikkat çekti.

“Glikozun yani şekerin enerji olarak kullanılabilmesi için hücre içine girmesi gerekir. Vücudumuzda bu görevi yerine getiren de insülin hormonudur. Genetik faktörlerin etkisiyle veya fazla unlu, şekerli gıda tüketimi nedeniyle, kanda yüksek miktarda şeker oluşur. Bu yüksek miktardaki şekerin hücre içine girmesini sağlamak için de vücut normalden fazla insülin üretir. Ancak sağlıklı hücreler ihtiyaçlarından fazla olan şekeri içeriye alamazlar. Bu nedenle, hücre zarındaki insülin alıcıları duyarsız hale gelir ve kişide insülin direnci gelişir.”

Peki insülin direnci ile kanserin nasıl bir ilişkisi var? Kanser hücrelerinin insülin alıcıları ile çevrili olduğunu ve sağlıklı hücredeki bir alıcıdan 3-5 kat daha fazla şekeri içine alabildiğini söyledi. Altın, hücre içine alınan fazla şekerin kanser hücrelerinin çoğalmasını sağlayan genleri de harekete geçirdiğini belirtti.

İNSÜLİN DİRENCİ ÖZELLİKLE PANKREAS VE MEME KANSERLERİNİ TETİKLİYOR

İnsülin direncinin yol açtığı aşırı insülin durumunun hemen hemen bütün dokularda hücre üremesini kontrolsüz bir şekilde arttırarak kansere neden olabileceğini söyleyen, “Bu durumdan özellikle pankreas kanseri hücrelerinin etkilendiği ve gelişme riskini arttırdığı saptanmıştır. Aynı zamanda insülinin meme kanseri gelişiminde de önemli rol oynadığı gözlenmektedir.”

İNSÜLİN DİRENCİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

*Kahvaltıda yumurta tüketin
Güne yumurtayla başlamanın bütün gün tokluk hissi verdiğine, “Yapılan araştırmalar, sabah kahvaltıda 2 adet yumurta tüketiminin kilo kaybını yüzde 65 oranında arttırdığını ve daha fazla enerji sağladığını göstermektedir.”

*Günde 3 öğün beslenin

*Beyaz ekmek yerine nohut ekmeği tüketin
Altın, yemeğe beyaz ekmekle başlamanın kan şekerini daha fazla artırdığını, bu nedenle beyaz ekmeğin tamamen terk edilerek nohut unundan yapılmış ekmeklerin tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

*Yemeğe proteinle başlayın

*Ara öğünlerde ceviz tüketin
Gülşen Altın, “Ara öğünlerinizde çikolata ve benzeri şeker tüketmek kan şekerinizi ve insülin salınımınızı artırır . Ara öğünleri genelde ceviz ile bir bardak kefir , soya sütü veya ayranla tüketin.”

Yorum Yapın